خانه | بیوگرافی | ترانه سرایان | بیوگرافی افشین یداللهی – ترانه سرا و پزشک متخصص روانپزشک
بیوگرافی افشین یداللهی

بیوگرافی افشین یداللهی – ترانه سرا و پزشک متخصص روانپزشک

بیوگرافی افشین یداللهی

افشین یداللهی (زاده دی ۱۳۴۷ در اصفهان – درگذشت ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ بر اثر سانحه تصادف )، پزشک متخصص اعصاب و روان و از ترانه‌سرایان اهل ایران است. پدر افشین یداللهی از بزرگان شهرایزدخواست بوده است . مادر وی نیز اهل اسفرجان است.

آغاز ترانه‌سرایی

وی فعالیت‌های حرفه‌ای ترانه‌سرایی خود را در سال ۱۳۷۶ در سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. نخستین ترانه‌های وی با آهنگسازی فؤاد حجازی و شادمهر عقیلی و با خوانندگی خشایار اعتمادی اجرا می‌شد.

تیتراژ برنامه‌های تلویزیونی

یداللهی برای تیتراژ بسیاری از سریال‌های خوش‌نام تلویزیونی، ترانه‌هایی سروده است. بیشترین شهرت وی در این زمینه به‌واسطه سرودن ترانه سریال شب دهم و مدار صفر درجه و ترانهٔ هرچی آرزوی خوبه مال تو است.

خانه ترانه

یداللهی چندین سال است که اداره انجمنی به نام خانه ترانه را برعهده دارد. خانه ترانه در سال ۱۳۸۰ با همکاری ترانه‌سرایانی از قبیل سعید امیر اصلانی، بابک صحرایی، یغما گلرویی، افشین سیاهپوش، نیلوفر لاری‌پور، محمدرضا حبیبی و افشین یداللهی راه‌اندازی شد. این جلسات به خواندن ترانه، نقد ترانه و جلسات کارگاهی اختصاص می‌یافت. جلسات خانه ترانه سپس به فرهنگسرای قانون و پس از آن به فرهنگسرای شفق انتقال یافت.

بیوگرافی افشین یداللهی

 

در طی سال‌های گدشته به‌تدریج ترانه‌سراهای مؤسس خانه ترانه به دلایل مختلفی از آن جدا شدند و افشین یداللهی تنها فرد باقی‌مانده از هیئت مؤسس این انجمن است که بعد از این اتفاق همچنان اداره خانه ترانه را بر عهده دارد. جلسات خانه ترانه در فرهنگسرای شفق تاکنون از اثربخش‌ترین جلسات اجرایی بوده و همکاری آهنگسازانی از قبیل بابک بیات و داریوش تقی‌پور را نیز درپی داشته است.

مکان اجرایی خانه ترانه در گذر زمان دستخوش تغییراتی بوده است.

مرگ

یداللهی شبانگاه سه شنبه ۲۴ اسفند در مسیر بازگشت از هشتگرد به سمت تهران به دلیل برخورد شدید یک دستگاه کامیون با خودرویش، به شدت مجروح شده و در بیمارستان امام جعفر صادق (ع) شهر هشتگرد درگذشت


منبع : ویکی پدیا 

وبسایت رسمی : www.drafshinyadollahi.ir